Meridiány

Energia prúdenia ľudského tela MERIDIÁNY a jej systém je známy a popísaný už pred 3000 rokmi ako súčasť pradávnych východných kultúr. Podľa tradičnej čínskej medicíny je zdrojom našej životnej energie, meridiánmi sme navzájom prepojený s energiou Zeme a zároveň sme súčasťou toku energie Univerza.

Energia prijímaná do tela vzduchom je potravou, preteká našimi kanálmi, ktoré tvoria v našom tele fungujúci a prepojený systém energetických dráh. Týmto systémom naše telo funguje v zdraví a ak sa niečo naruší, tak začne strácať vitalitu a postupne ochorie. Ale  smeridiánmi je možné pracovať aj opačne – v prospech ozdravenia.

V roku 1955 Dr. Vollen a fyzik Werner rozvinuli dovtedy používanú metódu elektroakupunktúry  a začali ju používať na energetizovanie meridiánov a ako podpornú liečbu ku klasickej medicíne.

V dnešnej dobe sa toto umenie liečenia z Východu nestráca na platnosti, ale naopak, zažíva recesiu a čo raz viac lekárov tradičnej medicíny sa zaujíma o fungovanie tela aj na tejto energetickej úrovni. Aplikuje sa na určitých bodoch nôh a rúk, a je využívané aj v tradičnej reflexnej terapii, akupunktúre, akupresúre a rôznych liečebných masážach.

Systém meridiánov je bipolárny, znamená že body stimulácie sa nachádzajú vždy na oboch stranách tela. Využíva biomagnetizmus a jeho vplyv na nervový systém tela, preto nepotrebuje žiadny zdroj energie ani vodivé materiály na prenos. Systém toku energie cez meridiány je otvorený – jednou stranou vstupuje cez koncové body a druhou vytekajú cez protipóly, týmto spôsobom dochádza k stimulácii a odblokovaniam na miestach v podvedomí a spája ich s vnútrozmyslovými informáciami. Meridiány si vymieňajú informácie a nervovým systémom neustále. 5 čakra je v tomto prípade dôležitým riadiacim centrom a zdravie meridiánov a liečenie je závislé od sily a aktivity tejto komunikačnej čakry. Fungujúci systém meridiánov je zdrojom energie pre všetky tri systémy energií – telo, dušu a ducha. Liečba je zosilnením prietoku meridiánov a tým sa podporujú nervy a čakry, tým vplýva na zdravie.

Pre mňa je učiteľom práce s meridiánmi najznámejší duchovný liečiteľ v Európe Horst KROHNE a jeho publikácie o alternatívnej liečbe pomocou čakier a meridiánov sú veľmi zrozumiteľné a použiteľné v bežnom živote.

 

ZDRAVIE A PREJAVY OCHORENIA MERIDIÁNOV

Každý meridián má svoju funkciu a vtedy telo prejavuje zdravie aj na fyzickej aj na duševnej a duchovnej úrovni. V alternatívnej  medicíne pracujeme s oboma úrovňami aby sa zabezpečilo liečenie, vyliečenie a pri dobrej práci nedochádza k recidíve ochorenia. Je to navzájom prepojený systém, takže chorobným stavom žiaľ dochádza k oslabeniu alebo ochoreniu dvoch a viacerých meridiánov naraz. Na záver uvediem ako sa zdravie alebo narušenie meridiánov prejavuje a na našom zdraví, pocitoch a kvalite života. Preto pri liečení tela je potrebné pracovať aj s duchovnou úrovňou u každého meridiánu osobitne.

 • Meridián LYMFATICKÉHO SYSTÉMU

Lymfatický systém v tele slúži na zásobenie orgánov potrebnými živinami pre ich zdravé fungovanie a na zbavovanie sa odpadových látok a toxínu z tela zase von. Ak je všetko v poriadku tak máme primeranú váhu, máme zdravý spánok, z tela sa správne vylučujú škodliviny. Duševný stav je v rovnováhe, necítime nadmerné zaťaženie a prechádzame životom bez väčších komplikácií. Vieme sa sústrediť na podstatné veci v živote ako je láska, radosť a sloboda. Naopak, narušenie tohto meridiánu má za následok najskôr tečenie sekrétu z nosa, zvýšenú tvorbu slín, upchávanie lymfy najmä na nohách, ťažoba a opuchy nôh, cysty, opuchy očí, voda v pľúcach.

 • Meridián PĽÚC

Nádych do pľúc je to prvé pri narodení, čo musí dieťa urobiť. Tak sa stáva samostatné a začína žiť vlastný život. Pľúca dodávajú telu kyslík a teplo. Na duchovnej úrovni pľúcami ,,prijímame život“ do seba, zamýšľame sa nad ním. Pľúca sú aj komunikáciou s ostatnými ľuďmi – v rodine, s priateľmi a kolegami v práci. Ak je meridián v poriadku pociťujeme radosť z prítomnosti ostatných a máme radosť z komunikácie s nimi. Máme rovnováhu v dávaní a prijímaní. Ak sa meridián naruší prejaví sa to nachladnutím, bronchitídou, hlienmi v krku a pľúcach, opakovanými a chronickými zápalmi horných dýchacích ciest, chrapotom v pľúcach, ale aj nadmerným potením v skorých ranných hodinách.

 • Meridián HRUBÉHO ČREVA

Hrubým črevom vylučujeme škodliviny z tela von a na duchovnej úrovni je na odovzdávanie minulosti toho, čo v nej má zostať a neprenášaj ,,staré a nestráviteľné“ do nových dní. Ak je trávenie, nech ho berieme v akomkoľvek pohľade, v poriadku, tak si uvedomujeme svoje omyly a vieme sa z nich poučiť a naprávať ich, alebo vieme odpúšťať a pohnúť sa vždy vpred. Ak sa však meridián naruší, tak často spomíname na časy minulé a chýbajú nám, nevieme sa zorientovať v prítomnosti a napredovať vpred, nezabúdame na staré hriechy a krivdy. Myšlienky máme zaťažené minulosťou a stávame sa závislými na starých veciach. Postupne naše telo otrávime, životná sila sa vytratí, dušu ovládne pesimizmus a strach zo straty, lakomosť. Telo má problém zbavovať sa škodlivín – prejaví sa zápchami alebo hnačkami, hemoroidmy a ochoreniami hrubého čreva.

 • Meridián NERVOVÉHO SYSTÉMU

Nervový systém je v tele riadiace centrum a pomocou neho v tele funguje prenos informácii či už von alebo dnu. Je prepojený s čelnou čakrou a preto niekedy máme pocit, že nám ,,praskne hlava“. Meridián nervového systému vydrží dlho zaťaženie a až pri jeho silnom narušení cítime že je zle. Veď kto dnes berie bolesť hlavy za chorobu … ak duša nevie prijať a spracovať informáciu, tak nevie ani stabilizovať telo. Narušenie jeho zdravého fungovania je postupné – bolesti hlavy, nervozita, pocit chladu, nedokrvenie prstov, kŕčové stavy, pásový opar vyvolaný psychickým vypätím. Zrútenie nervového systému alebo pocit psychického tlaku.

 • Meridián KRVNÉHO OBEHU A CIEV

Tento meridián slúži na správne prekrvenie celého tela a správne zásobenie kyslíkom všetkých životne dôležitých orgánov. Jeho správnym fungovaním máme pozitívny prejav a vieme precítiť emócie a vyjadrovať ich. Je protipólom a ,,súperom“ meridiánu trojohrievača, ktorý ovplyvňuje celý organizmus. Aj tento meridián narušený, prejaví sa to hlavne kolísavým krvným tlakom a poruchou prekrvenia končatín, alergiami a tvorbou myómov. Na duchovnej úrovni dochádza k oslabeniu srdcovej čakry – človek ťažko vyjadruje emócie a citove zatvrdne.

Ak je porušený tento meridián, zvyčajne je narušený aj iný meridián a treba ich liečiť súčasne.

 

 • Meridián ALERGIE

Alergia je označenie neprimeranej a prehnanej reakcie fyzického tela na látku, ktorú telo vníma ako ,,nechcenú alebo nežiadúcu“. Prejavy na tele ako alergia, opuchy rúk a nôh, vyrážky, bolesti hlavy, problémové dýchanie. Na duchovnej úrovni je to potlačená agresia z podvedomia do tela, ktorá vznikla najčastejšie následkom nesprávneho vzoru správania – jednanie bez uváženia, nevedieť odpustiť sebe aj iným, nepriateľské myšlienky, očakávať zlé, nepochopené. Niekedy sa alergia vytratí aj po vyriešení nejakého problému, ktorý ste dlhodobo nevedeli vyriešiť.

 • Meridián DEGENERÁCIE ORGÁNOV

Tento meridián sa spája aj s vrodenou slabosťou určitých orgánov, narodením sa s chýbajúcim orgánom alebo nedostatočne vyvinutým, ale aj s predispozíciou na duševné choroby. Jeho narušenie sa prejavuje zlyhaním a chorobami rôznych orgánov tela.

 • Meridián TROJITÉHO OHRIEVAČA

Je protipólom meridiánu krvného obehu a rovnako ako on je v spojení so všetkými telesnými funkciami, jeho úlohou je rozdeľovať energiu do celého tela, reguluje teplo do celého organizmu. Pri jeho narušení v tele prebieha stav horúčky alebo nerovnováha – príliš vysoká alebo príliš nízka teplota, stále studené nohy a ruky. Narušenie fungovania tohto meridiánu naznačuje aj zhoršenie stavu iného meridiánu.

 • Meridián SRDCA

Pri jeho správnom fungovaní je správna práca srdcového svalu, ktorý udržiava srdcový rytmus na správny rozvod krvi do tela a tým aj zásobovanie kyslíkom. Pri poruche meridiánu srdca dochádza postupne k prejavom na tele aj duši. Napätie v hrudi, porucha srdcového rytmu, angína pectoris. Uzatváranie sa pred ľuďmi, necitlivosť, nedostatok sebalásky a sebadôvery.

 • Meridián TENKÉHO ČREVA

Tenké črevo má za úlohu stráviť všetko čo do tela dáme, či už materiálneho alebo duchovného pôvodu. Pri jeho poruche nastáva pocit opustenosti a osamelosti, slabne energia, rastie pocit zraniteľnosti, slabne imunita, človek má potrebu všetko analyzovať a hlavne kritizovať. Na tele sa to prejaví oslabením imunity v rôznych podobách a na dlhé obdobie. Trávenie je namáhané hnačkami a prejavmi chorého trávenia, oslabenie imunity má za následok aj vznik hubových a plesňových ochorení tenkého čreva.

 • Meridián MOČOVÉHO MECHÚRA

Je to najdlhší meridián tela a ťahá sa od hlavy až po končeky palcov. Ovplyvňuje činnosť svalstva chrbtice, uzliny a všetky orgány brušnej dutiny. Ak sa poškodí tento meridián, dochádza ku blokácii aj meridiánu nervového systému a to môže spustiť ochorenie všetkých orgánov! Na duchovnej úrovni sa jedná o problém existencie a strachu z budúcnosti. Prejaví sa ako zápal močových ciest, podráždenie alebo zlyhanie močového systému, bolesti v spodnej časti chrbta, spánková nedostatočnosť, obavy a fóbie.

 • Meridián OBLIČIEK

Obličky sú dôležité pre čistenie krvnej plazmy a sčasti lymfatického systému. Správne fungovanie meridiánu obličiek má priamy dopad aj na funkciu srdca a zabraňuje tvorbu močových kameňov. Čistá krv je aj radosť zo života a kamene sú zhmotnením starých a zatuhnutých energií. Ak sa naruší jeho fungovanie prejaví sa to zápalom a zlyhaním obličiek a nadobličiek, opakovanými a chronickými infekciami močových ciest, migrénami v zadnej časti hlavy a vypadávaním vlasom.

 • Meridián DEGENERÁCIE TUKU

Reguluje objem tuku v tele, spracovanie tuku na energiu a kontroluje aj hmotnosť tela. Je spojený s meridiánom žlčníka. Ak sa naruší jeho fungovanie, telo zareaguje určite hlavne priberaním, nahromadením vody v tele alebo naplavením tukových buniek, naruší sa aj činnosť štítnej žľazy. V duchovnej úrovni je to pocit zneužitia, pocit atakovania zvonka a nechránenosti voči nemu.

 • Meridián KOŽE

Koža je najväčší orgán a má vo fungovaní tela viacero funkcií – telo ochraňuje, očisťuje a kožou sa prenášajú aj vnemy z okolia. Ohraničuje fyzické telo a ochraňuje ho od vonkajšieho vplyvu / počasie, infekcie z baktérií/, cez kožu sa telo vylučuje škodliviny a soľ. Kožu vieme cítiť nehu a dotyky a rovnako ich aj dávať späť. Koža kontroluje aj činnosť sliznice, nechty a vlasy. Poškodenie jej meridiánu sa prejaví kožnými ochoreniami v rôznych podobách, zápalom čriev, poruchou sliznice. Na duchovnej úrovni je to neústupnosť v živote, pocit osamelosti, nedostatok nehy a nedostatok kontaktu s ostatnými.

 • Meridián VÄZIVA

Väzivo spája jednotlivé orgány, kosti, svaly a kĺby do jedného celku – ľudského tela. Ak sa oslabí telo si začne vo väzive ukladať škodlivé látky, ktorých sa nevie zbaviť, tým v tele vznikajú reumatizmus svalov a mäkkého tkaniva, dna na prstoch a kĺboch/zápaly a usadeniny/. Na duchovnej úrovni oslabenie väziva ukazuje na nestálosť a vnútornú nepružnosť – stagnovanie. Tiež na ctižiadosť, extrémnu citlivosť a obmedzený prístup k životu. Prejavom je aj obmedzenie hybnosti vo forme vykĺbenín /ctižiadosť/, kŕčovité stavy a kŕčové žily.

 • Meridián ŽALÚDKU

Cez žalúdok ide náš príjem do tela a to ako potrava tela aj ducha – potraviny a aj predstavy a nápady. Je napojený na meridián degenerácie kĺbov. Preto problémy s trávením v žalúdku sa môžu prejaviť aj ako bolesti kĺbov. Pokiaľ človek má problém s prijímaním nových vnemov alebo poznatkov v duchovnom živote, má problémy aj s trávením a produkciou žalúdočných štiav. Nerušenie činnosti meridiánu je aj v dôsledku pocitu, že naša práca a jej výsledky sú nedostatočné oproti očakávaniu od nás, pocit úzkosti a potreba uznania od iných. Oslabenie meridiánu má za následok vznik vredov žalúdka a dvanástorníka, problémy s tvorbou kyseliny na trávenie, bolesť kĺbov a prekyslenie tela s následkom prejavov reumatizmu.

 • Meridián DEGENERÁCIE KĹBOV

Tento meridián plní úlohu ochrany a výživy väziva, šliach a chrupaviek dobre ,,premastené“ aby správne fungovali. Ich narušenie spôsobuje problémy na tele s artritídou / príliš silný meridián/ a artrózou / slabý meridián/, alergia, bolesti chrbtice a bolesť kĺbov, nesprávne využívanie minerálov v tele. Na duchovnej úrovni sa naruší schopnosť robiť malé alebo väčšie rozhodnutia ale aj problém v materiálnej úrovni. Pocit ,,životného bremena“ a obava z pochybenia.

 • Meridián PEČENE

Pečeň je veľmi zložitý orgán a jeho funkciou je správnosť chemického procesu a plní množstvo úloh. Ak je presýtená jedmi zo životného prostredia, alkoholom, ale aj nahromadenou zlosťou, zúfalstvom a potláčanou láskou. Oslabením sa naruší tvorba bielkovín, premena uhlohydrátov a ,,žlčové“ kyseliny neodbúravajú tuk. Narušenie sa prejaví zvýšeným bilirubínom, zápalom alebo zlyhaním činnosti pečene, cirhózou, tukovatením pečene, stratou energie a niekedy migrénami.

 • Meridián PANKREASU – SLINIVKY BRUŠNEJ

Pankreas je orgán produkujúci tráviace šťavy s enzýmami, aby naše telo trávením v črevách prijalo z otravy všetky potrebné živiny na zdravie a správne fungovanie ostatných orgánov. Nemenej dôležité je aj jeho produkovanie hormónov pre krv na kontrolu hladiny cukru v tele. Narušenie meridiánu dochádza neústupnosťou, potláčaním zlosti a sklamania zo života samotného. Ak sa naruší tento meridián, prichádza diagnóza Diabetes. Cukor je podoba ľudskej sladkosti života a ak ju nevieme prijímať, tak nevieme precítiť lásku, bez nej slabne duša aj telo, chýba pocit bezpečnosti. Nastáva pocit nenaplnenia snov. V tele vznikne akútny alebo chronický zápal pankreasu, infekcie alebo Diabetes.

 • Meridián SLEZINY

Slezina odvodňuje telo, čistí krv, privádza enzýmy späť a posilňuje Slnečnú čakru – Solar Plexus. Narušenie dochádza pri posadnutosti myšlienkou alebo vecou, vzniká zápal slinivky alebo iná choroba spôsobená baktériami, infekcie bakteriálneho pôvodu. Na duchovnej rovine – akoby myseľ nakazil vírus.

Autor : Slavka Peško