JUPITER

Vládne znameniu  STRELEC  RYBY 

/predstavuje energiu: človek dozrel a užíva si život, má úspech v povolaní, pociťuje blahobyt, čerpá životnú múdrosť, buduje svoj vlastný domov a rodinu/

Z hľadiska astronómie je najväčšou planétou slnečnej sústavy a v klasickej mytológii Rimanov je otcom bohov a pre Grékov vládcom Olympu – Zeusom. V archetype predstavuje Veľkňaza /Tarot/.

JUPITER – v astrológii predstavuje dôležitý prelom v živote a prináša ,,šťastné náhody“. V horoskope jedinca je Jupiter planétou šťastia, vyššieho myslenia a poznania. Symbolizuje rastu, expanzie a kroku vpred, a to a vo všetkých oblastiach – duševnej, pocitovej a aj telesnej. Jupiter je dvojtvárny a tak sa aj prejavuje – Z energetického hľadiska Jupiter predstavuje ,,dobré a zlé šťastie“. Zväčša ukazuje tvár lepšej stránky – múdrosťou, otcovskou veľkorysosťou a láskavosťou. Ale v situáciách, nad ktorými stráca kontrolu  sa začne správať výstredne a márnotratne, robí sa väčším ako v skutočnosti je. Všetko čo Jupiter koná má znaky veľkoleposti a pompéznosti, často až nafúkanosti.

V Astroenergetike jeho energia prináša ŠŤASTIE, VZNEŠENOSŤ, MÚDROSŤ, SPRAVODLIVOSŤ, RADOSŤ  – dáva schopnosť rozvoja po fyzickej, mentálnej aj morálnej stránke. Jupiter sa zo všetkých energií najviac javí ako ochranca práva a rozumu, za každú cenu ho obhajuje a dodržiava.

Zobrazovaný je s dvoma tvárami  a jednej je obraz Otca bohov s jeho vznešenými vlastnosťami mysliteľa a vládcu, so silou a schopnosťou ničiť bleskami. Predstavuje potrebu poznania a túžbu po múdrosti, viere, nádeji, morálke a práve. Jeho energia v človeku zobudí optimizmus, sebadôveru, túžbu po vychutnaní radostí života, dobrodružstve, cestovať a poznávať nové veci, miesta a kultúry.

Na druhej je to zhýralý boh, zvodca a sukničkár s veľkým pôžitkárskym apetítom, samoľúbosťou a odvahou riskovať. Jupiter svojou silou znásobuje bohatstvo, priťahuje šťastenu a zobúdza chuť na riskovanie a hazard. Neznáša obmedzenia, má potrebu obchádzať limity a špekulovať – skúšať šťastie.

Spolu s Merkúrom vládne rozumu a duševnému úsiliu. V tejto dvojici je ten, kto riadi procesy hlbšieho porozumenia, aby dosiahli plnému využitiu týchto poznatkov.

Jupiter priťahuje aj šťastie, bohatstvo a slávu, ale najvýraznejšie sa to prejavuje v spojení so Saturnom.

Osoby s energiou JUPITERA disponujú vrodeným darom ovplyvňovať okolie:

  • V pozitívnom aspekte napredovať a rásť mentálne aj duchovne, pod jeho vplyvom vidíme veci v širšom spektre chápania aj vnímania. Je patrónom vzdelania a porozumenia, čo v energetike znamená CESTU.
  • Jupiter vládne aj cestovaniu a spoznávaniu nového prostredia ši ľudí. Ale u neho je to potreba po hlbšom poznaní, miluje dobrodružné cesty, ktoré ho dovedú k poznaniu a rastu duševnému, spirituálnemu alebo telesnému. Takto dosahuje jediný cieľ – neustály rast a rozvoj seba samého.
  • Človek cíti potrebu byť aktívny a neustále hľadať podnety z okolia, zaoberať sa nimi a užívať si ich.
  • Užívať si radosť zo života, byť súčasťou spoločnosti, robiť výpravy za poznaním – celý čas je sprievodcom, učiteľom, ochrancom a spoločníkom.
  • V negatívnom aspekte provokuje k hazardu až na doraz, riskovaniu, špekulatstvu s peniazmi, experimentovania a k nesprávnemu úsudku a hodnoteniu situácie.
  • Preháňa v aktivite a núti k nej aj okolie, neodhaduje hranice rizika a riskovania aj so zdravím, peniazmi
  • Pri hádkach dáva silu do slov a presviedčania – vie byť veľmi neodbitný a tvrdohlavý.
  • Neustále hľadá, ako dokazovať svoje presvedčenia ostatným, lebo im verí celým srdcom.
  • Nemá rád, ak mu niečo nevychádza podľa plánov, preto nezvláda prehru, stále špekuluje, ako sa prehre vyhnúť.

RETROGRÁDNY JUPITER – frekvencia približne 1 x ročne / na obdobie cca 120 dní/

Počas vplyvu retrográdneho Jupitera sa stlmí jeho celková energetika pôsobenia na dynamiku diania. Je to priestor v čase, kedy stratíte správny smer a aj seba.

Čo robiť a nerobiť ?

Ako už vieme, dvojtvárny Jupiter predstavuje ,,dobré a zlé šťastie“ a platí to aj v retrográdnom pohybe. Jeho energia pôsobí na hľadanie pravdy a múdrosti v sebe, dáva príležitosť na videnie širšieho obrazu o živote a situáciách – pri retrográdnom pohybe poukazuje na to, kde robíme chyby. Vieme sa lepšie zamyslieť nad svojou hodnotou života a mieru šťastia, ktoré nás dostalo tam, kde sme. Vďaka prekážkam a nepríjemnostiam si uvedomíme svoje chyby, osobný rast a ocenenie sa prejaví a porastie.

Úlohou retrográdnej energie Jupitera je zastavenie vecí v živote, ktoré nemajú zmysel a poukáže na nezmyselné kroky. Môže zasiahnuť ktorúkoľvek oblasť života – práca, vzťahy, smerovanie, budovanie kariéry, tempo, ktorým napredujete. Pomáha aj vtedy, ak sa nachádzate v povrchných veciach – vzťahoch, citoch, spoluprácach. Sústredí pozornosť na to, čo má v našom živote hodnotu a zmysel pre budúcnosť.

Negatíva a varovania :

 Pocítite , že potrebujete byť doma a zažijete situácie, kedy dianie obmedzuje cestovanie kdekoľvek.

 Prekážky môžete cítiť pri cestách, vybavovaní na úradoch, komplikácie v dosiahnutí cieľa.

 Pocítite silu mocných a môžete zažiť situáciu pokorenia.

● Môžete vnímať ako všetko, čo pôvodne vyzeralo perspektívne a sľubne, odrazu začne naberať iný smer a skončí inak, ako ste si predstavovali.

 Nemali by ste náhle meniť prácu, lebo vaša motivácia nemá dobrý dôvod. Môže to byť len vaša nespokojnosť alebo nedostatočná motivácia. Ak zmeníte prácu bez predchádzajúceho plánovania a zisťovania faktov pre rozhodovanie, môže sa stať, že pôjdete ,,z dažďa pod odkvap“.

● Vyhýbajte sa prílišnému komentovaniu okolia a prílišnej analýze cudzích rozhodnutí!!!

● neposudzujte ostatných a nedávajte im rady a smerovania, ak o to nežiadajú!!!

● bude vám prekážať mnohé vo vašom okolí, ale nemali by ste sa sústrediť len na poriadok, disciplínu a ich dodržiavanie od seba a určite nie od ostatných. Nevedome budete vytvárať silný nátlak na okolie, reagovať príliš sebecky. Namiesto vytváraniu slobody budete ju brať sebe aj ostatným. Pustite do života viac radosti a detskej spontánnosti.

Pozitíva a energetická podpora:

 Spokojnosť vám prinesie v podobe uvedomenia si chvíľ a maličkostí, ktoré vás robia šťastnými.

● Prínosom retrospektívy bude aj to, ak sa posnažíte o zdravý pohľad na svet, pochopiť emócie ostatných a ich rozhodnutia

● Je to vhodný čas ,,upratovať“ svoje nápady a môžete sa nechať ,,uniesť“ malým dobrodružstvom s cieľom lepšieho spoznávania vecí a ľudí v najbližšom okolí. Tu môžete skúsiť aj niečo nové, čo ste doteraz nerobili. 

● Sústreďuje pozornosť na sebazdokonaľovanie, čo nás robí šťastnými a ako sú radosť preniesť aj do  budúcna.

● Retrospektívne energie Jupitera dáva možnosť objavenia vlastného potenciálu a s duchovným poznaním prepojenia myslenia a duše. Po skončení retrográdu môžete svoje nové vnímanie využívať vo svoj prospech a rast.

● Tlmí zvedavosť a túžbu po cestovaní a spoznávaní okolia či nových zážitkoch, viac vyhovuje ,,domáce“ a známe prostredie, ako nové a nepoznané.

● Viac sa sústredíme na zabehnuté činnosti a vieme ich ešte zefektívniť.

● Dáva príležitosť na zlepšenie zdravia ako celku – doprajte si relax, regenerácia fyzického aj psychického zdravia, zlepšujte si kondičku spôsobom, ktorý viete že vám funguje. Ak je v niečom problém, tak NECHAJTE SI PORADIŤ odborne a skúste nové veci prijímať do života pomaly a s rozumom. 

Autor: Slavka Peško