TAROT

Tarot alebo  NAIBI – starý názov – je súbor dvoch sád výkladových kariet, ktoré sa odpradávna používajú na výklad alebo predpovedanie osudu alebo udalostí, ktorým vo svojom živote čelíme.

Nikto presne nezaznamenal, odkiaľ vlastne tarotové karty pochádzajú, ale v rôznych kultúrach a s malými rozdielmi sa objavujú už od čias slávneho Egyptu. Hovorí sa, že TAROT je posledným strateným pokladom Egyptskej knižnice. Znovuobjavený bol v 18.storočí a je používaný až podnes.

TAROT je sada 78 kariet a sú významnou súčasťou ezoteriky, meditácie alebo veštenia.

Je rozdelený do dvoch častí – Veľká arkána a Malá arkána / arcánum = tajomstvo/.

 

Veľká arkána – 22 kariet – pôvodná Egyptská sada – je základom výkladu osudu a udalostí. Predstavuje symboly a obrazy, ktoré sú z dôverne známe z historických mýtov a mystických prameňov.

Malá arkána – 56 kariet – je prepojením so západnými kultúrami v neskoršom období , je rozdelená na 4 časti – ako symboly Jar, Leto, Jeseň a Zima. Dopĺňa výklad Veľkej arkány.

Symboly zobrazené na kartách Tarotu sa využívajú pri odhaľovaní skrytých a osudových vplyvoch, pomáha vidieť súvislosti, ktoré udalosti ovplyvňujú.  Pri výklade ponúka aj zamyslenie sa nad sebou samým a svojou osudovou cestou v konkrétnej situácii. Slúži ako inšpirácia, keď neviete ako ďalej a otvára brány vášho podvedomia.

Osvetľuje  to, čo predchádzalo udalostiam, z ktorých sa neviete vymotať a kam smerujú. Podvedome možno niečo tušíte, no karty vám to pomáhajú pochopiť vo vedomej oblasti a poskytnú vám odpovede na vaše otázky. Tarot môžete vykladať aj sami ako denné posolstvo vyššieho vedomia.

Autor: Slavka Peško